Reklama

Przekroczył próg nadziei

Przekroczył próg nadziei

24.04.2005
Czyta się kilka minut
W ostatnich latach często zadawano mi ironiczne pytanie: czy ten zniedołężniały starzec jest prawdziwym obrazem waszego Kościoła? - Właśnie tak - odpowiadałem.
-

- Jeśli ktoś patrzy tylko na stronę zewnętrzną, to ma przed sobą rzeczywiście smutny widok, ale kiedy nasz wzrok nie zatrzymuje się na powierzchni, wówczas możemy zetknąć się z zaskakującą siłą duchową - próbowałem tłumaczyć.

Taki właśnie paradoks Kościoła uosabiał Jan Paweł II aż do ostatniego, niemego gestu z okna swego apartamentu. W świecie tylu płytkich słów i tylu wymuskanych manekinów życia politycznego także owa niemota i bolesna kruchość były wymownym przesłaniem. Nasz starzejący się świat zakrywa starość i umieranie parawanami instytucji, a śmierć banalizuje w filmowych horrorach - i nagle widzi człowieka, który żegna się z nami milczącym gestem błogosławieństwa, ponieważ wie, że - niech mi będzie wolno posłużyć się tytułem jednej z jego książek - “przekracza próg nadziei".

Jan Paweł II był przez ćwierć wieku znakiem nadziei, tego...

7927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]