Reklama

Przedwczoraj

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Powspominajmy: Zespół Roboczy Komisji Wspólnej rządu PRL i Episkopatu do spraw wydawnictw katolickich powstał w styczniu 1981 r. Pierwsza "Solidarność" myślała nie tylko o związku i związkowcach, wolność słowa i prawo wierzących do mediów były jednym z najważniejszych jej postulatów od samego początku.
C

Czyż trzeba przypominać, że na żądanie strajkujących już od września 1980 r. zaczęto nadawać w radiu niedzielną Mszę, a jesienią 1981 r. zaistniała pierwsza ustawa o cenzurze, ujmująca to szaleństwo totalitarne w jakie takie karby (wytyczenie zasad wprowadzania ingerencji), głównie zresztą przez pozorny drobiazg: prawo do zaznaczania, gdzie wkroczył cenzor; oczywiście prawo ignorowane przez media reżimowe.

Utworzony zespół miał na bieżąco egzekwować minimalną choćby realność sprawy równie elementarnej: prawa redakcji i wydawnictw katolickich do przyrzekanej na każdy rok puli papieru, a nadto prawa do poszerzania zakresu tytułów (choćby tylko o te, które w dziejach PRL kolejno ulegały likwidacji). Udało się też przed stanem wojennym wymóc zniesienie jeszcze jednego anachronizmu: wszechwładzy urzędów PRL w wyznaczaniu Kościołowi, jak ma gospodarować...

3537

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]