Reklama

Przeciw naciskom

Przeciw naciskom

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich ze smutkiem i niepokojem przyjęło wiadomości o zajściach towarzyszących toczącemu się przed gdańskim sądem procesowi, jaki członkowi SPP, pisarzowi Pawłowi Huelle, wytoczył ksiądz prałat Henryk Jankowski.
M

Mamy prawo oczekiwać, że władze porządkowe i sądownicze potrafią powstrzymać działania hałaśliwych grup usiłujących zakłócić przebieg przewodu sądowego. Sala, w której ferowane są wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, nie może być sceną antysemickich burd. Domagamy się stworzenia warunków, w których osoby stające przed sądem nie będą narażone na obelgi i akty przemocy. Żądamy, aby stanowczo przeciwstawiono się wszelkim naciskom na sąd i świadków.

W imieniu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

PIOTR WOJCIECHOWSKI, prezes ZG SPP

***

Oświadczenie Polskiego PEN Clubu:

18 stycznia w trakcie procesu z pozwu ks. Henryka Jankowskiego przeciwko pisarzowi Pawłowi Huelle w gdańskim sądzie doszło do haniebnych antysemickich burd. Dopiero pod ochroną wezwanej policji wybitny pisarz mógł opuścić salę rozpraw i budynek sądu.

Sprawiedliwość w Polsce nie może być wymierzana pod dyktando tłumu. Polski PEN Club z całą mocą potępia sprawców i mocodawców tych zajść.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]