Reklama

Przeciw liczmanom

Przeciw liczmanom

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Czy polska literatura zawsze już będzie kręcić się w kółko? Czy musi pozostać w granicach nudy swojskiej i tęsknić do nudy importowanej - mocnej w gębie, awangardowej z ducha, ale w istocie skażonej poczuciem pustki?
W

W połowie 1990 r., w pierwszym numerze "Tygodnika Literackiego", pisał Jan Błoński w szkicu zatytułowanym "Przeciw liczmanom": "We współczesnym myśleniu literackim toczy się - po cichu, niemal podziemnie! - spór, który dzieli nie mniej niż polityczne różnice. Jest to spór o miejsce literatury w życiu zbiorowym".

Spór ten nie był nowy i trwa nadal. Jego oś biegnie pod prąd czasu - w stronę dylematów Młodej Polski i dalej, ku sprzecznościom stanowiącym o sile polskiego romantyzmu. Istotę owego sporu opisuje kilka kluczowych pytań. Czy literatura ma mówić jasno, bez upiększeń, prosto w oczy - całą prawdę o nas i o naszym świecie? Czy ma pozostać strażniczką grobów i wypisanego na nich dekalogu powinności? Czy może raczej powinna postawić na osobną prawdę, uwolnić się od kolektywnych zaciekawień i zobowiązań, pamiętając, że nic tak łatwo nie osuwa się w banał,...

8476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]