Reklama

Prowizorka na lata

Prowizorka na lata

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Zamykanie się korporacji prawniczych i nierzetelność przeprowadzanych przez nie egzaminów na aplikacje krytykują tak profesorowie i studenci, jak Rzecznik Praw Obywatelskich, organizacje pozarządowe i media.
D

Dowodem m.in. dyskusja na łamach “TP" wywołana tekstem Michała Kłaczyńskiego “Nieliczni, niedostępni, nietani" (“TP" nr 20//2002). Korporacjom zarzuca się utrudnianie dostępu do pomocy prawnej przez ograniczanie liczby uprawnionych do jej świadczenia; brak konkurencji - co źle wpływa na ceny, jakość usług i poziom etyczny prawników - oraz obiektywnych kryteriów naboru; uznaniowość i nepotyzm. Korporacje były jednak nieczułe na krytykę, zaś aplikacja stała się de facto główną drogą do zawodu, a gdy chodzi o młodych prawników - jedyną (nie dla nich przecież habilitacja czy staż w zawodzie sędziego lub prokuratora).

Choć o kryteriach naboru decydowały korporacje, a kontrola państwowa nie była zbyt wnikliwa, korporacje przegrywały procesy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Wreszcie Trybunał Konstytucyjny, wyrokiem z 18 lutego 2004 r., uchylił przepisy...

4813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]