Reklama

Prostowanie myślenia

Prostowanie myślenia

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Na jego śluby wieczyste w 1986 r. przyjechali Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Bronisław Geremek i Adam Michnik. Miał wówczas 46 lat, doktorat z historii oraz ważny epizod pracy w opozycji.
U

Urodził się 27 listopada 1939 r. w mieście Paks na Węgrzech. Jego ojciec pochodził z Wołkowyska na dzisiejszej Białorusi. Przed wojną trafił na Węgry, gdzie poślubił węgierską kalwinkę. Pomimo katolicyzmu ojca Józef Puciłowski wychowywany był "na protestanta". Jak mówi, od dziecka chciał zostać pastorem, gdyż imponował mu kuzyn matki - pastor kalwiński.

Ważną osobą był dla niego także ojciec matki - prezbiter gminy kalwińskiej (czyli członek gremium wybierającego pastora). Biblia zawsze leżała u niego na biurku i sięgał do niej w trudnych sytuacjach. - Dzięki temu był optymistą. Pamiętam, że gdy gradobicie zniszczyło plony w winnicy, babcia lamentowała, a dziadek cytował Izajasza - wspomina o. Puciłowski.

Po wkroczeniu na Węgry Armii Czerwonej ojciec Józefa zatrudniony został jako tłumacz w sowieckiej komendanturze. Nie była to bezpieczna...

7437

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]