Reklama

Prośba sprzed stulecia

Prośba sprzed stulecia

02.08.2021
Czyta się kilka minut
K

Kapsułę czasu odnaleziono podczas prac remontowych w płockiej katedrze. To miedziana tuba umieszczona w kuli pod krzyżem wieńczącym kopułę. Pergaminowe dokumenty po polsku i łacinie dokumentują remont, który zaczął się w 1901 r. Teksty zawierają imię ówczesnego papieża Leona XIII, cara Mikołaja II, biskupa Jerzego Szembeka oraz księży z kapituły katedralnej.

Jeden z dokumentów podpisał ks. Antoni Nowowiejski, późniejszy biskup płocki, zamordowany w 1941 r. w obozie w Działdowie; w 1999 r. beatyfikowany. Ksiądz Nowowiejski w kapsule pozostawił prośbę: „Pracujący wszyscy przy odnowie Kościoła Katedralnego (...) proszą przyszłych znalazców tego pisania o gorącą modlitwę za swoje dusze przed Bogiem, w Trójcy Świętej Jedynym”.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]