Ładowanie...
Proboszczowskie biurko
Czy Kościół w Polsce ma problem z apostazją? Nie – jeśli oceniać to zjawisko według jego skali. W większości diecezji liczba osób, które składają formalne wnioski o wystąpieniu z Kościoła katolickiego, plasuje się na poziomie kilkudziesięciu rocznie. Nie są to wielkości, które mogłyby naruszyć stabilność masowych struktur polskiego katolicyzmu.
W archidiecezji krakowskiej np. znacznie więcej osób przystępuje do Kościoła (świadomie, w wieku dojrzałym), niż go opuszcza. Również tam, gdzie liczba odchodzących przewyższa liczbę przybywających, nie ma mowy o jakimś masowym zrywaniu z katolicką wspólnotą. Wyjątkiem jest diecezja gliwicka, jednak w jej wypadku chodzi o specyficzny problem kilkunastotysięcznej grupy wiernych pracujących w Niemczech i odmawiających płacenia podatku kościelnego, co w świetle niemieckiego prawa jest równoznaczne z wystąpieniem z Kościoła.
Nie w...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]