Premiera Biblioteki Tygodnika Powszechnego

„Dookoła Świata” ks. Adama Bonieckiego jest pierwszym tomem Biblioteki Tygodnika Powszechnego. To wybór reportaży publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego” od 1994 roku – z unikatowymi zdjęciami, w większości samego Autora.

26.11.2012

Czyta się kilka minut

 / Fot. Grażyna Makara
/ Fot. Grażyna Makara

Ukaże się już 29 listopada. Będzie dostępna w szerokiej dystrybucji w całej Polsce – w salonach Empik, Relay i Inmedio oraz w sieci Matras, w sklepach internetowych, w tym www.literia.pl, www.empik.com oraz w wybranych księgarniach w Krakowie: Pod Globusem, ul.Długa 1 i ZNAK, ul. Sławkowska 1.


W przedsprzedaży na: wislna12.na.allegro.pl oraz w redakcji „Tygodnika Powszechnego”


DYSTRYBUCJA RINGIER AXEL SPRINGER POLSKA SP. Z O.O.


...czekamy na samolot. Dworzec to niewielka, drewniana buda z kasą i bufetem. Na ścianie, obok reklam firm lotniczych, duży afisz z podobizną niedźwiedzia i instrukcją, jak się zachować w przypadku spotkania drapieżnika. Staram się zapamiętać: mam nie uciekać, zbić się w ciasną grupę, zdjąć kurtkę i podnieść ją wysoko, żeby niedźwiedziowi, który ma kiepski wzrok, się wydało, że spotkał olbrzyma, mam hałasować, machać rękami, a kiedy to wszystko nie pomoże – paść twarzą na ziemię, rękami przykryć głowę i udawać nieboszczyka...


CHCECIE WIEDZIEĆ, jaki hałas towarzyszy medytacyjnemu spotkaniu z Papieżem? A chcecie wiedzieć, jak pachnie rzymska bazylika w Wielki Czwartek? „Specyfiką tej Mszy (wspomnienia Wieczerzy Pańskiej) jest – czy wypada to powiedzieć? – zapach znakomitych perfum. Nie wiem, kto tak pachnie, może korpus dyplomatyczny przy Stolicy Apostolskiej in gremio z małżonkami, może rzymscy notable, licznie na tej liturgii u św. Jana zgromadzeni... Podczas tej Mszy św. papież umywa nogi dwunastu mężczyznom” – pisze ksiądz Adam.

Jesteśmy w innym – chciałoby się dodać: prawdziwym – świecie, gdzie nikogo nie dziwi, że na jubileuszu biskupa „miejscowy ksiądz przemawiając w imieniu zgromadzonych, mówił: »jesteś nam ojcem, pasterzem, jesteś dla nas starą małpą«”, jak to było w Kamerunie. Inny biskup, tym razem w Kazachstanie, „siedząc na krześle w bamboszach, bo w bamboszach Mszę odprawiał – wygłosił medytację”. Dziwny jest ten świat, lecz nie po to ks. Adam Boniecki go przemierza, by na zdziwieniu poprzestać.

Ksiądz Adam dociera do miejsc – wydawałoby się – zapomnianych przez Boga i ludzi. Szuka okruchów dobra i nadziei prześwitujących przez doczesny blichtr lub okrutną biedę. Oto mamy reportera, którego gna ewangeliczna misja.
(ze wstępu Piotra Mucharskiego)


Ks. Boniecki przystaje, by poświęcić chwilę Nergalowi – odpustowemu diablęciu. Nie dziwota. Po przeczytaniu „Dookoła świata” widać wielkość księżego serca i człowieczą czułość dla ludzi, dla stworzenia, dla świata właśnie, który przyszło mu okrążyć w życiu. Proszę Księdza, proszę jechać dalej... Andrzej Stasiuk


ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA Z AUTOREM


WARSZAWA

5 grudnia, godz. 18.00, Państwomiasto, ul. Andersa 29

Prezentacja „Dookoła świata” podczas spotkania „Niech żyje Kościół otwarty”. Rozmowa Brygidy Grysiak z Autorem, podpisywanie książek.


KRAKÓW

6 grudnia, godz. 18.00, Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1

Spotkanie autorskie poprowadzi Ewa Stanek.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2012