Reklama

Ładowanie...

Prawosławny buntownik

09.07.2007
Czyta się kilka minut
Aleksander Szramko, zwykły duchowny Białoruskiej Prawosławnej Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu, wywołał ferment wKościele prawosławnym iożywił akcję wobronie wolności religii. Prowadzona pierwszy raz whistorii tego kraju, jednoczy ludzi zróżnych wyznań.
Ojciec Aleksander Szramko / Fot. ANDREJ LIANKIEWICZ
R

Religia, niezależnie od wyznania, przez władze w Mińsku traktowana jest jak kwestia polityczna. Rzeczywistość wygląda tak: KGB wkracza do mieszkań, gdzie wierni spotykają się na modlitwie. Aresztuje, nakłada grzywny za "uczestnictwo w nielegalnych zebraniach". Władze każą opuszczać kraj duszpasterzom katolickim i protestanckim.

Wiosną na Białorusi po raz pierwszy ruszyła akcja w obronie wolności religii i sumienia. Zbierając podpisy, organizatorzy - przedstawiciele różnych religii, niekoniecznie związani z opozycją - chcą wywołać odruch solidarności między wyznaniami i doprowadzić do zliberalizowania przepisów dotyczących religii. Bo obowiązujące dziś prawo (z 2002 r.) jest kalką z radzieckiego. Wprowadzono je, by wzmocnić kontrolę władz nad Kościołami, choć propaganda twierdziła, że celem nowej ustawy jest walka z sektami (zabrania ona np. praktykowania...

10952

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]