Reklama

Prawnie i sprawiedliwie

Prawnie i sprawiedliwie

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że władza ustawodawcza nie jest najwyższą władzą w państwie. Sejm nie może wszystkiego. Jak każdy organ władzy publicznej musi działać w granicach prawa - nie może więc przegłosowywać wszystkiego, czego zapragnie.
O

Orzeczenie w sprawie komisji bankowej rozwiało wątpliwości, czy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogą zajmować się uchwałami sejmowymi. Okazało się, że mogą, jeżeli uchwały mają charakter normatywny, czyli niejako tworzą nowe prawo. A to, co jest przepisem prawa, wynika nie z nazwy aktu, ale z jego treści. Artykuł 188. ustawy zasadniczej mówi o tym, że badaniu przez Trybunał podlegają przepisy prawa ustanowione przez centralne organy państwowe.

Powołanie komisji jest aktem indywidualnym i sama ta decyzja nie ma jeszcze charakteru normatywnego. Nabiera go dopiero z chwilą ustalenia reguł, według jakich ma ona działać, i przedmiotu badań. Wtedy też może się taką uchwałą zająć Trybunał. I zajął się. Za nieprawidłowość uznał brak precyzyjnego ustalenia przedmiotu śledztwa komisji - wyznaczono jej wszak szeroki zakres zadań, przy założeniu, że tematy obrad...

5234

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]