Reklama

Prawie Papież

Prawie Papież

03.09.2012
Czyta się kilka minut
„Kościół jest zmęczony, w Europie dobrobytu i w Ameryce. Nasza kultura postarzała się, nasze kościoły są wielkie (...) obrzędy i stroje są pompatyczne”.
T

Te słowa kard. Martiniego z początku sierpnia opublikowała po śmierci hierarchy „Corriere della Sera”, cytując też wyznanie, że Kościół jest dziś „200 lat do tyłu” i „wymaga radykalnej przemiany”. Już nazajutrz z zapewnieniami, że „postępowość” Martiniego to uproszczenie, pospieszył przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Bo też zmarłemu trudno było przypiąć „łatkę” liberała bądź konserwatysty. „Styl, w jakim Martini wyraża swe myśli, jest jak zwykle pełen półcieni” – pisał watykanista „L’ Espresso” Sandro Magister.

Mianowany w 1979 r. przez Jana Pawła II arcybiskupem Mediolanu, przez 23 lata kierował tą jedną z największych na świecie diecezji. Zasłynął z otwartości wobec świeckich: wspólnie z nimi rozważał teksty biblijne, stworzył Katedrę Niewierzących. Lojalny wobec Kościoła, często go krytykował. Wymieniany wśród „papabile”, sugerował zwołanie nowego soboru. Od 2002 r. do...

1436

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]