Reklama

Prawie Papież

Prawie Papież

03.09.2012
Czyta się kilka minut
„Kościół jest zmęczony, w Europie dobrobytu i w Ameryce. Nasza kultura postarzała się, nasze kościoły są wielkie (...) obrzędy i stroje są pompatyczne”.
T

Te słowa kard. Martiniego z początku sierpnia opublikowała po śmierci hierarchy „Corriere della Sera”, cytując też wyznanie, że Kościół jest dziś „200 lat do tyłu” i „wymaga radykalnej przemiany”. Już nazajutrz z zapewnieniami, że „postępowość” Martiniego to uproszczenie, pospieszył przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Bo też zmarłemu trudno było przypiąć „łatkę” liberała bądź konserwatysty. „Styl, w jakim Martini wyraża swe myśli, jest jak zwykle pełen półcieni” – pisał watykanista „L’ Espresso” Sandro Magister.

Mianowany w 1979 r. przez Jana Pawła II arcybiskupem Mediolanu, przez 23 lata kierował tą jedną z największych na świecie diecezji. Zasłynął z otwartości wobec świeckich: wspólnie z nimi rozważał teksty biblijne, stworzył Katedrę Niewierzących. Lojalny wobec Kościoła, często go krytykował. Wymieniany wśród „papabile”, sugerował zwołanie nowego soboru. Od 2002 r. do...

1436

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]