Prawda w okopach
Prawda w okopach
Skuteczniejsze jest częściowo racjonalne podejście do zagadnienia manipulacji. Szkalowanie, oddziaływanie na wyobraźnię, szerokie wykorzystywanie informacji przykrych, tzw. "stanowisko przeciętnego obywatela", technika "błyskotliwego uogólniania".
Trzeci rodzaj działań propagandowych wyłącznie żeruje na emocjach, zwłaszcza na tych najsilniejszych, jak nienawiść czy strach. Bardzo skuteczne i pożyteczne jest wskazanie wroga. Właśnie taki rodzaj oddziaływania na zbiorową wyobraźnię opisany został w ciekawym artykule o japońskiej propagandzie wojennej ("Mówią wieki", sierpień 2007):
"Nasz dowódca to silny japoński dowódca
Jeździ na koniu, clip-clop clip-clop
Salutujemy mu, on śmieje się i również nam salutuje
Nasz dowódca to szczęśliwy japoński dowódca"
I rzeczywiście, na ulotce...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]