Reklama

Prawda w cenie bursztynu

Prawda w cenie bursztynu

20.05.2019
Czyta się kilka minut
Za mniej niż milion złotych będzie można sprzedać bursztyn wydobyty w rejonie przekopu Mierzei Wiślanej, sztandarowej inwestycji PiS na Pomorzu, która pochłonie ok. 1,2 mld zł.
J

Jeszcze niedawno politycy partii zapewniali, że eksploatacja tych złóż może pokryć większą część kosztów przekopu, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Wiceminister kultury Jarosław Sellin na antenie Radia Gdańsk twierdził nawet, że bursztyn z wykopu wart będzie dokładnie tyle, na ile rząd pierwotnie wyceniał całą inwestycję – czyli 880 mln zł.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w końcu zleciło ekspertyzę, która wykazała, że w miejscu przekopu spoczywa w ziemi ok. 1,4 tony bursztynu. Opłacalna będzie jednak eksploatacja tylko jednego, mniejszego złoża. Łącznie – maksymalnie pół tony, co przy średniej cenie tego surowca na poziomie od 0,7 do 3,3 tys. zł za kilogram (w zależności od wielkości bryłek) może nawet nie wystarczyć na pokrycie kosztów wydobycia.

Wartość złóż bursztynu w miejscu przekopu ma oczywiście drugorzędne znaczenie dla oceny celowości, a nawet opłacalności całej inwestycji. Sposób, w jaki politycy PiS-u podawali dotąd opinii publicznej tę elektryzującą bajkę, wiele mówi jednak o tym, kim dla rządzącej partii są wyborcy. ©℗

Czytaj także: Marek Rabij: Przekop, czyli kanał

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]