Reklama

Powszechny i apostolski... czy polski?

Powszechny i apostolski... czy polski?

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Migracja polskich katolików do Anglii, zamiast umocnić tutejszy Kościół katolicki, stała się zagrożeniem dla jego jedności - ostrzegł jego najwyższy hierarcha kardynał Cormac Murphy O’Connor. Przewodniczący Episkopatu Anglii i Walii wybiera się w marcu do Polski, aby gasić pożar wywołany jego wypowiedzią.
A

Ale "piarowska" wpadka kardynała O’Connora nie była wyłącznie językową niezręcznością. Polacy, których przyjazd spowolnił proces pustoszenia katolickich świątyń na Wyspie, chodzą na polskie nabożeństwa, budząc rozczarowanie angielskiego duchowieństwa i wzniecając oskarżenia o separatyzm.

Doniesienia o tym, że polscy biskupi nawołują tylko do udziału w polskich Mszach, dolały oliwy do ognia. Przedmiotem debaty stał się też stopień niezależności działającego tu od 1894 r. polskiego duszpasterstwa emigrantów. Ostatnie sygnały wskazują, że polski Episkopat liczy się nawet z możliwością renegocjacji umowy z 1948 r., na mocy której Polska Misja Katolicka w Londynie uzyskała bezprecedensową autonomię.

Spór o "dwa Kościoły"

Wiosną 2006 r. w wywiadzie dla "Tygodnika" kardynał Murphy O’Connor, arcybiskup Westminsteru,...

16136

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]