Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Irak: ku katastrofie

Irak: ku katastrofie

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Tempo, z jakim sunniccy ekstremiści zajmują Irak, szokuje: przejęli kontrolę nad wielkim obszarem i chełpią się, że zaatakują stolicę.
Rewizja ochotników do walki przeciw ekstremistom. Bagdad, 13 czerwca 2014 r. Fot. Ali Al-Saadi / AFP / EAST NEWS
C

Choć ekstremiści z organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Syrii (ISIS) są zaprawieni w bojach, nie miejmy złudzeń: sami nie mogliby podbić tak szybko tak rozległych terytoriów Iraku, z miastami jak Mosul. Źródłem ich sukcesu jest to, że ISIS sprzymierzyło się z sunnickimi islamistami i grupami związanymi z dawnym reżimem Saddama Husajna, głównie z tzw. Armią Nakshbandi; kieruje nią Izzat Ibrahim ad-Duri, dawny zastępca irackiego dyktatora. W szeregach ISIS, a jeszcze liczniej w Armii Nakshbandi, walczą doświadczeni oficerowie armii z czasów Husajna. To wyjaśnia ich siłę bojową.
Ale większe znaczenie ma fakt, że ekstremiści mogą liczyć na poparcie ludności sunnickiej. Choć sunnici są mniejszością, kiedyś to na nich opierał się reżim Husajna; po jego upadku władzę przejęli szyici. Dziś wielu sunnitów zachowuje obojętność wobec ISIS lub pomaga ekstremistom. Koniec końców to, co...

4421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]