Reklama

Ładowanie...

Powietrze nam ucieka

Powietrze nam ucieka

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Światowa organizacja zdrowia zaostrza standardy jakości powietrza.
T

To pierwsza taka aktualizacja od 2005 r. WHO przekonuje, że „przybyło dowodów pokazujących, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na różne aspekty naszego zdrowia”.

Według nowych danych roczne stężenie PM2,5 nie może przekraczać 5 µg/m³, a dobowe 15 µg/m³ (wcześniej odpowiednio: 10 i 25 µg/m³). Największe zmiany dotyczą limitów dwutlenku azotu. WHO wprowadziło dobową normę NO2 (25 µg/m³) i czterokrotnie zmniejszyło dopuszczalne stężenie roczne (z 40 do 10 µg/m³).

Polskie powietrze na tle nowych norm wypada fatalnie. W 2020 r. z 9 małopolskich stacji mierzących PM2,5 nowych (ani zresztą starych) norm nie spełniała żadna. Najlepszy wynik, 18 µg/m³ średniej rocznej w Tarnowie, to ponad 3-krotnie więcej, niż zaleca WHO. Z trzynastu pomiarów NO2 nowe limity spełniał jeden. W całej Polsce w nowych rocznych standardach zmieściłoby się mniej niż 20 proc. stacji.

Normy nie mają wpływu na prawo poszczególnych państw. Ale nie słuchając rekomendacji, „władze świadomie decydują się na akceptację zwiększonego ryzyka”, jak powiedział dr Maciej Krzyżanowski, członek zespołu, który przygotował nowe zalecenia. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter „Tygodnika Powszechnego”, członek zespołu Fundacji Reporterów. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą, tworzy podkasty, występuje jako mówca. Laureat...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]