Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Poszukiwania najstarszej zakonnicy

Poszukiwania najstarszej zakonnicy

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Prawdopodobnie najstarsza zakonnica świata mieszka w Bawarii – taki news pojawił się w mediach 25 września.
I

Informację udostępniła Katolicka Agencja Informacyjna, która w swoim serwisie po dwóch godzinach zamieściła sprostowanie: „Nie Niemka, a Polka, s. Cecylia Roszak urodzona 25 marca 1908 roku w Kiełczewie k. Jarocina jest prawdopodobnie najstarszą zakonnicą świata. Jest starsza o ponad sześć miesięcy od siostry Konrady Huber, dominikanki z klasztoru Matki Bożej w Niederviehbach w południowej Bawarii, która ukończy 29 września 109 lat”. Siostra Roszak jest dominikanką klauzurową i mieszka w klasztorze „na Gródku” w Krakowie.

Skąd to wahanie i informacyjna niepewność?

Nie jest łatwo zweryfikować taką informację. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego gromadzi dane o polskich księżach i zakonnikach (co kilka lat publikując odpowiednie spisy). Jak dowiedział się „Tygodnik Powszechny”, ISKK w 2007 r. podjął próbę zgromadzenia także informacji na temat zakonnic. Wiele zakonów żeńskich odmówiło jednak ich udostępnienia. Szukając najstarszej zakonnicy w Polsce, można polegać zatem jedynie na danych przekazywanych przez same zakony, a te są bardzo skromne.

I właśnie przełożone innego niemieckiego zgromadzenia, Sióstr Matki Bożej, upomniały się kilka dni temu o palmę pierwszeństwa. Poinformowały, że w brazylijskiej prowincji w miejscowości Canoas koło Porto Alegre żyje siostra, która ma 113 lat. S. Maria Electis Lucie Mohrs urodziła się w niemieckim mieście Pommern nad Mozelą 23 marca 1904 r.

Nie jest wykluczone, że gdzieś w ukryciu klasztornym żyje siostra jeszcze starsza, tyle że jej współsiostry nie zamierzają się tym chwalić. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]