Reklama

Pośród ciszy

Pośród ciszy

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy przeczytałam w medytacji o. Pawła Kozackiego OP na Drugą Niedzielę Adwentu: "poszukaj miejsca, w którym choć na chwilę będziesz mógł usłyszeć ciszę..." ("TP" nr 49/05), napisałam na marginesie "Tygodnika": "gromobicie ciszy". Jakież było moje zdziwienie, gdy dwie strony dalej znalazłam list o takim właśnie tytule! Jego autorka, przywołując trop z wiersza Juliana Przybosia "Z Tatr", odniosła cytowane słowa do dramatycznych chwil przeżytych w górach.
T

Ten oksymoron należałoby odnieść do szerszego kontekstu: do tych fragmentów współczesnego życia, które tętnią wzajemnym przekrzykiwaniem się, głośno dyszą z powodu niezdrowej rywalizacji, używają nader wysokiego tonu głosu, by pokonać bliźnich myślących inaczej. Potrzebujemy wyciszenia. Niech cisza uderzy w nas mocno i zadziała niczym skuteczne lekarstwo. Wszak "wśród nocnej ciszy" i w "cichą noc" zdarzył się cud... Mówimy: "idziemy na spotkanie z Bogiem", tymczasem owe "spotkania" są pełne zgiełku i fanfaronady. Czyżby zapomniano, że Bóg przyszedł do Eliasza w "głosie delikatnej ciszy"? Może warto odbyć wycieczkę na szczyty, z których ujrzymy horyzont rozleglejszy od tego, jaki wyznaczamy sobie egoistyczną cięciwą z punktu "ja" do punktu "ja"?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]