Reklama

Na "Chrobrym"

Na "Chrobrym"

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Rok Gombrowicza dobiegł końca, ale dobra passa gombrowiczianów nadal trwa. Po drugiej już książce Janusza Margańskiego (Geografia pragnień. Opowieść o Gombrowiczu) otrzymaliśmy dawno zapowiadaną pracę Klementyny Suchanow. Młoda badaczka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, dzięki dotarciu do nieznanych wcześniej archiwaliów, także za oceanem, nie tylko po raz pierwszy tak precyzyjnie odtworzyła dzieje dwudziestoczteroletniego pobytu autora Ferdydurke w Argentynie, ale też w ostatnim rozdziale pokazała - z wieloma nowymi informacjami - Gombrowicza w oczach Argentyńczyków, aż po rok 2004.
Z

Zacznijmy jednak od Gombrowicza w Argentynie, a ściślej - od wypłynięcia statku “Chrobry" z portu w Gdyni 29 lipca o godzinie 16.00 czy też 17.00 i jego przybycia 20 sierpnia do Buenos Aires. Specjalnie podaję tak dokładne terminy, bowiem specjalnością autorki jest uściślanie dat i faktów, wyszukiwanie zapomnianych dokumentów i tekstów. Odtwarzając okoliczności zaoceanicznej podróży swego bohatera, konfrontuje rozmaite relacje i wzmianki prasowe, cytuje nawet ulotkę reklamową (“zapewne taką dostał też Gombrowicz") zachwalającą nowe nabytki Linii Żeglugowych Gdynia-Ameryka, czyli motorowce pasażersko-frachtowe “Sobieski" i “Chrobry". Czytamy w niej m.in., że obydwa statki posiadają “pomieszczenia dla 44 pasażerów pierwszej klasy, 250 pasażerów trzeciej klasy kabinowej oraz przeszło 800 emigrantów" i że “pomieszczenia pierwszej klasy są urządzone według najnowocześniejszych...

7467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]