Reklama

Gombrowicz raz jeszcze

Gombrowicz raz jeszcze

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Najpierw były dwie pozycje dokumentujące argentyński epizod biografii autora Ferdydurke: Tango Gombrowicz Rajmunda Kalickiego i Gombrowicz w Argentynie Rity Gombrowicz. Niedawno otrzymaliśmy świetną pracę Klementyny Suchanow Argentyńskie przygody Gombrowicza, która znane już fakty uściśliła i wydobyła wiele nowych, znacząco wzbogacając naszą wiedzę o dwudziestu czterech latach, podczas których powstały Trans-Atlantyk, Ślub, Pornografia i większa część Dziennika.
T

Teraz możemy spojrzeć na tamte lata raz jeszcze, oczami Argentyńczyków. Niektóre zebrane w tym tomie relacje publikowano już w “Tangu...", inne czytamy po raz pierwszy. Znalazła się tu także korespondencja, jaką Grinberg i Gombrowicz prowadzili od chwili wyjazdu polskiego pisarza z Argentyny do jego śmierci.

***

Kim jest Miguel Grinberg? Tak o sobie pisze: “Jako pierwsze urodzone w Argentynie dziecko żydowsko-polskiej rodziny, która wyjechała z Warszawy w 1928 roku, zawsze wiodłem życie outsidera. Urodziłem się w Nowym Świecie, ukształtowanym przez patos Starego Świata...". Rocznik 1937, dorastał w okresie dyktatury Perona. W 1962 roku, gdy poznał Gombrowicza, był już jednym z argentyńskich “młodych gniewnych" zwanych Mufados i wydawcą pisma “Eco Contemporáneo". Mufados buntowali się przeciw literackiemu establishmentowi,...

7278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]