Reklama

Pomruk ciszy

Pomruk ciszy

24.11.2006
Czyta się kilka minut
Dla filozofii nie sposób znaleźć gruntu i jasności oglądu. Lévinas powiada, że myśl nie rodzi się w trzeźwym umyśle - powstaje w niepewności i w nieoczekiwanym blasku.
S

Studium "Istniejący i istnienie", choć rozpoczęte przez Lévinasa jeszcze przed wojną, zostało ukończone podczas pobytu w stalagu. Informacja ta jest istotna z dwóch powodów. Po pierwsze, czytelnik ma okazję zapoznać się z laboratorium myśli powstającej z konieczności w izolacji, w oderwaniu od ważnych dzieł europejskiej filozofii tamtych lat. Po drugie, biograficzne okoliczności pozwalają dostrzec obsesyjnie powracające wątki: samotności, egzystencjalnej pustki, tajemnicy upływającego czasu, który bezustannie wymyka się poznawczym i językowym władzom.

Doświadczenie filozofa, prywatne i historyczne zarazem, nie stanowi jednak tylko prostej ramy. Dla Lévinasa myśl rodzi się bowiem na styku prywatnego doświadczenia i struktur odziedziczonych przez kolejne wersje metafizyki, która jest spadkiem jednocześnie przeklętym i błogosławionym, bo nie można go po prostu...

19569

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]