Reklama

Polska obecna w Berlinie

Polska obecna w Berlinie

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Półtora roku temu rządy Polski i Niemiec powołały swoich specjalnych pełnomocników ds. kontaktów z sąsiadami. Zostały nimi dwie kobiety: prof. Irena Lipowicz i prof. Gesine Schwan. Oczywiście nikt nie miał złudzeń, że przez stworzenie nowych instytucji problemy się rozwiążą. Zadaniem obu pełnomocniczek było głównie działanie w sferach "okołopolitycznych", gdzie trudno jest funkcjonować dyplomatom czy politykom. Co się przez te półtora roku udało? Bez wątpienia najważniejszym dziełem prof. Lipowicz jest utworzenie w Berlinie polskiego ośrodka, który - pod nazwą Centrum Badań Historycznych - rozpocznie działalność jesienią br. Jego celem jest włączenie Polski do debat historyczno-politycznych, które toczą się w Niemczech, a których znaczenie wykracza dalece poza historię [patrz dodatek "Historia w Tygodniku" w tym numerze "TP" - red.]. Do tej pory Polska była w nich niemal nieobecna, choć obecni byli inni - Amerykanie, Francuzi, Żydzi, Rosjanie itd. - posiadający od dawna w stolicy Niemiec analogiczne ośrodki.
W

W minionym tygodniu Irena Lipowicz podała się do dymisji (decyzję swą uzasadniając, podobnie jak wcześniej min. Stefan Meller, obecnością w rządzie Andrzeja Leppera). Od tego, kto zostanie mianowany jej następcą, zależeć będzie, czy Polska będzie dalej wykorzystywać możliwości, jakie stwarza instytucja pełnomocnika. A raczej nie tyle instytucja, ile osoba, która go pełni - bo w tym przypadku najwięcej zależy od osoby właśnie.

454

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]