Polki, korupcja i radio

Problemy społeczno-polityczne, integracja z Unią, Radio Maryja i kwestia kobieca zdominowały 321. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu (Warszawa, 11-12 marca).

23.03.2003

Czyta się kilka minut

„Z katolicką moralnością nie można pogodzić żadnej formy korupcji” - napisali biskupi w komunikacie końcowym, odnosząc się do tzw. afery Rywina. „Z mocą podkreślamy, że demokracja, w której nagminnie lekceważone są podstawowe wartości i łamane zasady, nie służy człowiekowi i narodowi. (...) Przekształcanie Państwa w oligarchiczną grę interesów grup jawnych i tajnych, formalnych i nieformalnych, jest podważeniem praworządności władzy. Cierpi na tym człowiek, cierpi naród. Polska na nowo powinna stać się Państwem prawa” - apeluje Episkopat.

Biskupi zauważyli, że oprócz pozytywnych rezultatów przemian po 1989 r. doświadczamy też ich skutków negatywnych. „Poszerza się margines biedy, tragicznie wzrasta bezrobocie, narasta poczucie bezsilności i braku perspektyw w środowiskach wiejskich” - czytamy w komunikacie. „Wytrzymałość rolników się kończy” - ostrzegał na konferencji prasowej krajowy duszpasterz rolników bp Jan Styrna.

Podczas ostatnich zebrań Episkopatu powracał temat Radia Maryja. Powołany w kwietniu zeszłego roku zespół duszpaster-
skiej troski o Radio od miesięcy próbuje wypracować mechanizmy kontroli nad toruńską rozgłośnią (zgodnie z prawem kanonicznym, to Konferencja Episkopatu jest odpowiedzialna za działalność ewangelizacyjną na terenie kraju). - Główny problem dotyczy omnipotencji dyrektora Radia. W tej chwili działalność o. Rydzyka jest poza jakąkolwiek kontrolą Episkopatu - powiedział „Tygodnikowi” bp Tadeusz Pieronek. Jego zdaniem także nowy projekt statutu, przedstawiony biskupom przez redemptorystów, wymaga poważnych przeróbek. Ks. prof. Remigiusz Sobański, członek Rady Prawnej Konferencji Episkopatu, wyjaśnił, że chodzi o dwa dokumenty: nie tylko o statut, ale także o nową umowę między Episkopatem a zakonem redemptorystów. - Ta umowa precyzuje mechanizmy kontroli. Statut, opracowywany przez redemptorystów, musi je uwzględniać i podlega akceptacji przez Konferencję Episkopatu - powiedział ks. Sobański.

Przewodniczący zespołu duszpasterskiej troski o Radio Maryja, bp Sławoj Leszek Głódź przyznał, że dotychczasowa umowa, zawarta w 1994 r., jest już w kilku punktach nieaktualna, a Radio nigdy nie zrealizowało większości jej postanowień (m.in. dotyczących rady programowej). Biskupi chcą, aby nowa umowa była bardziej precyzyjna i dawała Episkopatowi szersze uprawnienia. Bp Głódź mówił, że nowy statut rozgłośni ma być zaakceptowany przez biskupów w maju. Nie wiadomo jednak, czy ten termin jest realny - wyznaczone na 6 marca spotkanie zespołu z przedstawicielami redemptorystów nie doszło do skutku z powodu choroby prowincjała, o. Zdzisława Klafki. Bp Głódź nie otrzymał także do tej | pory odpowiedzi na list skierowany do przełożonego redemptorystów w sprawie tworzonej przez o. Rydzyka telewizji Trwam. „Byliśmy zaskoczeni, bo o nowej telewizji, którą ma kierować o. Rydzyk, dowiedzieliśmy się z prasy - przyznał bp Głódź. - Kilka tygodni temu napisałem do prowincjała redemptorystów list z pytaniami: kto jest właścicielem fundacji Lux Veritatis, która ubiegała się o koncesję na telewizję? kto ją powołał i kto wydał na to zgodę? skąd pochodzi kapitał na nową stację? kto z przełożonych kościelno-zakonnych wydał zgodę na to przedsięwzięcie? czy sprawy majątkowe fundacji nie stoją w sprzeczności z regulacjami prawa kanonicznego?”. Ostatnie pytanie uzasadnia kanon 1292 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stwierdza, że wydatki poniesione przez kościelny podmiot prawny powyżej kwoty określonej przez Konferencję Episkopatu wymagają zezwolenia Stolicy Apostolskiej (w Polsce jest to 0,5 mln dolarów).

W ostatnim dniu zebrania biskupi wysłuchali wystąpienia Marii Wilczek, naczelnej miesięcznika „List do Pani”, która mówiła o sytuacji polskich kobiet. „Kobiety muszą wiedzieć, że Kościół się o nie upomina, że uczy je, ale i chroni” - podkreślała Wilczek. Dotyczy to zwłaszcza kobiet samotnych, które nie odnalazły wsparcia ze strony ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Wilczek postuluje powołanie diecezjalnych duszpasterzy kobiet, którzy współpracowaliby z duszpasterzem z ramienia Episkopatu, bpem Janem Wątrobą, a także tworzenie diecezjalnych i przyparafialnych grup Polskiego Związku Kobiet Katolickich oraz Studium Wiedzy o Kobiecie przy jednym z uniwersytetów katolickich.

ARTUR SPORNIAK, KAI

O europejskiej dyskusji biskupów czytaj na str. 18
 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2003