Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Polityczne marzenia

Polityczne marzenia

12.06.2017
Czyta się kilka minut
W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem 6 czerwca Episkopat odnowił Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
P

Pierwsze takie ślubowanie miało miejsce we wrześniu 1946 r. Obecne pomyślane zostało jako główny punkt obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. W uroczystości uczestniczyły najwyższe władze państwowe.

Oglądając zdjęcia z tego religijnego (religijno-państwowego?) wydarzenia i widząc w pierwszych rzędach prezydenta Andrzeja Dudę, panią premier Beatę Szydło i jej ministrów: Beatę Kempę, Jana Szyszkę czy Antoniego Macierewicza, pomyślałem: co by się stało, gdyby udało się nam wypełnić ślubowanie? Stalibyśmy się wspólnotą ludzi, w której nie ma nienawiści, przemocy, cwaniactwa ani oszukiwania się wzajemnie. Nasze domy stałyby się gościnne, Polki nie byłyby dyskryminowane, a nasz autentyzm i styl życia przyciągałby tych, którzy zdążyli zrazić się do chrześcijaństwa. Tak sobie marzyłem…

A potem pomyślałem, że Pan Bóg ma specyficzne poczucie humoru i lubi spełniać w nieoczekiwany dla nas sposób te prośby, w które sami nie bardzo wierzymy. Być może czeka nas jakieś trzęsienie ziemi... ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]