Reklama

Ładowanie...

Poligon eksterminacji

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Jesienią 1939 r. niemieckie Einsatzgruppen zabiły co najmniej 60 tys. obywateli Polski. Wiedza o tym w Niemczech jest skąpa. Ukazuje się książka, która wypełni lukę.
W

Wiedza o pierwszych tygodniach II wojny światowej wydaje się ogromna. W ostatnich latach zainteresowanie historyków w Polsce i za granicą koncentrowało się m.in. na pakcie Ribbentropp–Mołotow, bombardowaniach polskich miast, np. Wielunia, wydarzeniach w Bydgoszczy, losie ludności żydowskiej. W Niemczech szczególną uwagę zwrócono na postępowanie Wehrmachtu w podbitej Polsce; pojawiły się o tym osobne monografie.
Dziś do niemieckich księgarni trafia tom sprawozdań oddziałów specjalnych (Einsatzgruppen) z września i października 1939 r.; wydali go niemieccy historycy, specjaliści od tematu okupacji w Polsce: Stephan Lehnstaedt i Jochen Böhler. Książka ukazuje się w renomowanej oficynie Metropol Verlag, we współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie.
KLUCZOWE ŹRÓDŁO
Wbrew temu, co dotąd sądzi się często w Niemczech, masowe zbrodnie na...

5097

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]