Reklama

Póki są jeszcze wierni

Póki są jeszcze wierni

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Refleksja nad misją Kościoła w perspektywie przystąpienia Polski do UE powinna objąć działalność ruchów i organizacji katolickich. Niestety, nauczanie Kościoła (także polskiego) dzieli od rzeczywistości duszpasterskiej przepaść. Łatwiej zorganizować procesję fatimską czy drogę krzyżową ulicami miasta niż spotykać się regularnie przez cały rok z grupą młodzieży na modlitwie i studiowaniu Pisma Świętego.
U

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (w tym roku wypada 30 listopada) jest świętem patronalnym zrzeszeń katolickich. Dziś nie sposób wyobrazić sobie bez nich Kościoła w Polsce. Ruch Światło-Życie - wyrosły z eklezjologii posoborowej, zaszczepionej na polskim gruncie przez ks. Franciszka Blachnickiego, wybitnego teologa pastoralistę, a zarazem gorliwego duszpasterza. Odnowa Charyzmatyczna - zrodzona wśród protestantów Ameryki Północnej, “przyjęta na łono" Kościoła katolickiego z nieufnością, dziś także u nas owocuje nawróceniami oddalonych od Kościoła i niewierzących oraz ich zaangażowaniem w życie wspólnot parafialnych. Wreszcie Akcja Katolicka - odrodzona na prośbę Jana Pawła II, jako droga formacji katolików świeckich, ściśle współpracujących z biskupami i kapłanami. To trzy najbardziej widoczne przykłady, ale są również dziesiątki innych.

...

7695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]