Reklama

Podróż na wyspy (2)

Podróż na wyspy (2)

06.06.2007
Czyta się kilka minut
Wznowienie klasycznego dzieła, po którą warto sięgnąć podczas lektury Thomasa.
U

Urodzony pod Gdańskiem George Forster (1754-1794) był potomkiem szkockich emigrantów, którzy z powodów religijnych schronili się w Rzeczypospolitej. Pod koniec lat 60. jego ojciec Johann Reinhold, teolog i przyrodnik, przeniósł się wraz z rodziną do Anglii. Mianowany naczelnym przyrodnikiem drugiej wyprawy Cooka, zabrał z sobą niespełna osiemnastoletniego syna, i to on właśnie stał się autorem jednej z najbarwniejszych i najchętniej czytanych relacji z tej podróży, uwzględniającej na równi przyrodę odległych krain, jak i obyczaje ich mieszkańców; włącznie ze wspomnianą wcześniej pokazową sceną kanibalizmu, którą najbardziej przerażony i zgorszony był towarzyszący wyprawie Polinezyjczyk z Wysp Towarzystwa... Książkę Forstera do dziś czyta się z przyjemnością - tym większą, że pięknie została na polski przełożona. (Libron, Kraków 2007, ss. 264. Tłumaczenie, wybór i opracowanie...

972

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]