Reklama

Bretońska zagadka

Bretońska zagadka

12.06.2005
Czyta się kilka minut
Najbardziej proeuropejską społecznością lokalną we Francji są Bretończycy, którzy także teraz głosowali za ratyfikacją eurokonstytucji. Choć “oui" zwyciężyło tu minimalną większością (50,96 proc.), w zestawieniu z resztą kraju to i tak duży sukces. Dlaczego właśnie Bretania poparła traktat? Tłumaczy to jej historia.
Krajobrazy Bretanii na obrazie Paula Gauguina "Świniarczyk"
B

Bretania oraz sąsiedni region Pays de la Loire (będący kiedyś częścią księstwa Bretanii) jako jedyny zwarty obszar na mapie Francji może poszczycić się takim wynikiem w referendum konstytucyjnym. Poza tymi dwoma regionami francuskie referendum przekształciło się w plebiscyt skierowany nie tyle przeciw “Brukseli", co przeciwko wewnętrznej polityce prezydenta Jacquesa Chiraka.

Bilans na “tak" zarejestrowały tego dnia jeszcze tylko wielkie miasta - Paryż (choć już nie jego przedmieścia), Lyon, Strasburg, Tuluza, Bordeaux oraz Rennes - a także trzy rozproszone departamenty we wschodniej Francji oraz prawie wszystkie departamenty zamorskie (z wyjątkiem wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim). Jednak na wyborczej mapie Francji, opublikowanej przez wszystkie gazety, to właśnie Bretania pojawiła się jako niebieska proeuropejska wyspa na czerwono-różowym morzu (koloru...

7470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]