Reklama

Ładowanie...

Po przełomie

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Zrozumieć swój czas pani Teresy Walas, książka, którą z wielkim zajęciem przeczytałem, dotyka bardzo mnie obchodzącej sprawy rozproszenia kulturalnego po komunizmie i braku centrum aksjologicznego kultury. Składa się z trzech rozdziałów: Kultura polska po komunizmie - między kulturą socjalistyczną a postmodernizmem, Zmierzch paradygmatu - i co dalej? i Zawiązany język, czyli o milknięciu intelektualistów; najciekawszy wydał mi się trzeci.
D

Do tytułu pierwszego rozdziału mam drobne zastrzeżenia; skłaniam się do zdania Jana Józefa Szczepańskiego czy Wojciecha Skalmowskiego, którzy twierdzili, że postmodernizm to nie kultura, a ideologia, wykwitła pod nieszczęśliwymi piórami filozofów francuskich, przede wszystkim Derridy. Ostatnio wprawdzie pomyślałem - to tylko możliwość, ani przeze mnie aprobowana, ani odtrącana - że “Pana F.", moją prozę sprzed dwudziestu kilku lat opublikowaną niedawno przez “Tygodnik", można by uznać za dzieło postmodernistyczne, bo po pierwszej, bardziej zwartej części, gdzie opowiadam pewną historię, potem już tylko ją dekonstruuję, prezentując rozmaite możliwości fabularne i wszystkim dając stopień niedostateczny.

Wróćmy jednak do pani Walas i jej książki. W obliczu gwałtownej implozji czerwonych i eksplozji wolności doszło do pomieszania umysłów i rozprzęgnięcia systemu...

8188

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]