Reklama

Po przełomie

Po przełomie

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Zrozumieć swój czas pani Teresy Walas, książka, którą z wielkim zajęciem przeczytałem, dotyka bardzo mnie obchodzącej sprawy rozproszenia kulturalnego po komunizmie i braku centrum aksjologicznego kultury. Składa się z trzech rozdziałów: Kultura polska po komunizmie - między kulturą socjalistyczną a postmodernizmem, Zmierzch paradygmatu - i co dalej? i Zawiązany język, czyli o milknięciu intelektualistów; najciekawszy wydał mi się trzeci.
D

Do tytułu pierwszego rozdziału mam drobne zastrzeżenia; skłaniam się do zdania Jana Józefa Szczepańskiego czy Wojciecha Skalmowskiego, którzy twierdzili, że postmodernizm to nie kultura, a ideologia, wykwitła pod nieszczęśliwymi piórami filozofów francuskich, przede wszystkim Derridy. Ostatnio wprawdzie pomyślałem - to tylko możliwość, ani przeze mnie aprobowana, ani odtrącana - że “Pana F.", moją prozę sprzed dwudziestu kilku lat opublikowaną niedawno przez “Tygodnik", można by uznać za dzieło postmodernistyczne, bo po pierwszej, bardziej zwartej części, gdzie opowiadam pewną historię, potem już tylko ją dekonstruuję, prezentując rozmaite możliwości fabularne i wszystkim dając stopień niedostateczny.

Wróćmy jednak do pani Walas i jej książki. W obliczu gwałtownej implozji czerwonych i eksplozji wolności doszło do pomieszania umysłów i rozprzęgnięcia systemu...

8188

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]