Reklama

Po pierwsze gospodarka

Po pierwsze gospodarka

31.01.2016
Czyta się kilka minut
Rząd Węgier jest pozytywnie nastawiony do umacniania Europy Środkowej, ale odnosi się to głównie do spraw gospodarczych: premier Orbán postrzega ten region jako „przyszły napęd” Unii, a Zachód jako tracący swą dynamikę.
S

Silna Europa Środkowa jest na Węgrzech rozumiana głównie jako silna Grupa Wyszehradzka, od czasu do czasu współpracująca z zewnętrznymi partnerami, a nie jako szeroka wspólnota Między- morza. O ile więc oznaki budowy silnego sojuszu przez PiS i Fidesz są widoczne, to zaangażowanie Węgier w koncepcję Międzymorza jest wątpliwe. Jeśli rozumieć je jako sojusz polityczny i obronny, to zaraz uwidacznia się rozbieżne postrzeganie zagrożeń ze strony Rosji. Budapeszt pielęgnuje silne więzi z Rosją w ramach Programu Wschodniego Otwarcia (to strategia rządu z 2010 r.) i podkreśla konieczność dialogu i współpracy z Moskwą. Kontrakt na budowę dwóch elektrowni jądrowych, finansowanych m.in. przez rosyjską pożyczkę, też wiąże nasze kraje na dekady. A PiS pewnie będzie kontynuował „jastrzębią” politykę Polski wobec Moskwy.

Gdy idzie więc o wzmacnianie bezpieczeństwa regionu, bardziej...

1340

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pani politolożka z uniwerku zafundowała nam analizę gospodarczo-polityczno-historyczno-futurologiczną stosunków Polska-Węgry-Rosja-Rumunia-Ukraina w 25 wierszach (wliczając tytuł). Kto to puścił do druku?!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]