Reklama

Po czynach ich poznacie

Po czynach ich poznacie

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Tuż koło rezydencji Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach stanęło Centrum Muzyki, jeszcze jedno – oprócz napisanych przezeń utworów i autorskiego arboreum – dzieło jego życia.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach / Fot. Michał Cygan
S

Stawianie sali koncertowej pośrodku pastwiska, pomiędzy rzepą a kalarepą, rodzić może wiele pytań. Nie bezzasadnych. Gdy słyszę odpowiedzi oficjalne – „spełnienie marzeń”, „miejsce do kształcenia młodych”, „świetna sala”, „80 wydarzeń na 80-lecie” – pytania te nie zyskują przekonujących odpowiedzi. Jednak opinie nieoficjalne (prywatna „świątynia”, „Bayreuth” – na wzór „osobistego” teatru Wagnera, w którym wykonywane są wyłącznie dzieła twórcy „Pierścienia Nibelunga”) też nic nie wyjaśniają.
Nowe centrum muzyczne w Lusławicach, nieopodal dworu Krzysztofa Pendereckiego i spektakularnego arboreum, nie jest bowiem poświęcone sprawowaniu kultu jego muzyki. Ale dlaczego świetna sala na 650 miejsc (mniej więcej tyle, co Filharmonia Krakowska) jest potrzebna właśnie tu, wśród pól między Tarnowem a resztą świata?
Piękna, kubiczna bryła sali koncertowej o harmonijnych proporcjach (...

7530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]