Reklama

Śpiew Stradivariusa

Śpiew Stradivariusa

26.03.2018
Czyta się kilka minut
ANNE-SOPHIE MUTTER, skrzypaczka: Ludzie przychodzą na koncert, bo chcą się czymś podzielić. I ty się chcesz podzielić z nimi czymś. Po to my, muzycy, żyjemy. Pytanie, jak się wtedy czujesz, jest więc nie na miejscu.
RAFAŁ GUZ / FORUM
J

JAKUB PUCHALSKI: Właśnie debiutuje Pani w paru polskich miastach.

ANNE-SOPHIE MUTTER: Tak, w Polsce grałam już w Krakowie, a także kilka recitali w Warszawie, ale teraz czeka na mnie kilka z najlepszych sal w Europie, jeżeli nie na świecie. Tak mi mówiono o sali NOSPR w Katowicach. Jestem tym bardzo podekscytowana. Taka sala to wspaniała okazja dla publiczności do posłuchania muzyki w najlepszych możliwych warunkach i akustyce.

Jakość sali ma dla Pani tak wielkie znaczenie?

Jest skrajnie ważna. Akustyka odgrywa ogromną rolę w koncepcji prezentacji muzyki. W sali o brzmieniu suchym i przeźroczystym wolne części muszą być zagrane znacznie płynniej, bo nie ma rezonansu. A w sali o obfitym pogłosie trzeba dać więcej czasu popisowym fragmentom. Szybkie części, jak presto, muszą też być zagrane w znacznie bardziej suchy sposób. Akustykę...

12421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]