Reklama

Po co teologia?

Po co teologia?

23.01.2006
Czyta się kilka minut
Odpowiadając na pytanie s. Róży Mueller, autorki artykułu "Czas zacząć rozmawiać" ("TP" nr 1/06), czego oczekujemy po dyskusji wywołanej tezami ks. Tomasza Węcławskiego z tekstu "Trzy procesy" ("TP" nr 51/05), trzeba powrócić do genezy problemu. Nie jest nim brak umiejętności prowadzenia publicznej dyskusji na temat wiary. Problemem jest brak w polskim Kościele twórczej myśli teologicznej (usystematyzowanej, o cechach naukowych), która byłaby w stanie wpływać na kształt tego Kościoła. Dlatego fundamentalne pytanie powinno brzmieć: jaka powinna być rola teologii? Czy powinna się ograniczać do roli narzędzia w ręku hierarchii kościelnej? A może powinna być czymś więcej, np. próbą krytycznego spojrzenia z szerszej perspektywy na Kościół z jego wszystkimi ewangelicznymi odcieniami lub ich brakiem? Wypełnianie tej drugiej funkcji jest niemożliwe bez przyznania naukowcom prawa do autonomii poszukiwań teologicznych.
A

ANDRZEJ BIGUS (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]