Reklama

Płeć piłki

Płeć piłki

10.06.2019
Czyta się kilka minut
To była spontaniczna decyzja – przyznają zawodniczki. Gdy na początku roku skrzyknęły się i zapisały na rozgrywki w Kalwarii Zebrzydowskiej, nie sądziły, że w swoim pierwszym sezonie wygrają wszystkie spotkania.
ANGELA WEISS / AFP / EAST NEWS
A

A ponieważ w całym turnieju nie straciły nawet bramki, sposób, w jaki zdobyły mistrzostwo Małopolski Zachodniej, jest godny pozazdroszczenia. Tym bardziej że sukces przyniósł też awans: od przyszłego sezonu zagrają w barwach Cracovii, która przechodzi tym samym do historii jako pierwszy zespół ekstraklasy z drużyną piłkarek.

Wszystko to dzieje się podczas trwających we Francji ósmych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet. Rozpoczęło je wspaniałe 4:0 gospodyń z reprezentantkami Korei Południowej, ale tytułu bronią Amerykanki. Napastniczką reprezentacji USA jest Alex Morgan, jedna ze stu najbardziej wpływowych postaci wg magazynu „Time”. Morgan na co dzień walczy o wyrównanie płac w amerykańskim sporcie i zwiększenie aktywności fizycznej dziewczynek, ale promuje też czytelnictwo – jej książka dla dzieci znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Z kolei dobrym duchem grającej w mistrzostwach reprezentacji Jamajki jest córka Boba Marleya, Cedella (na zdjęciu u dołu, pierwsza z prawej). To dzięki jej uporowi i wsparciu (Marley nie tylko wskrzesiła drużynę, ale znalazła jej sponsorów) Jamajki przyjechały na mundial jako jedyna drużyna regionu.

Mistrzostwa potrwają do 7 lipca, mecze transmituje TVP Sport. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]