Pismo Bonieckiego. I Franciszka

Z życzliwością przyjęlibyście zmianę formatu na poręczniejszy, ks. Adam Boniecki jest Waszym ulubionym autorem, a najważniejsze tematy, z powodu których sięgacie po „Tygodnik”, związane są z wiarą, duchowością i pontyfikatem Franciszka.

16.12.2013

Czyta się kilka minut

 / Fot. Grażyna Makara
/ Fot. Grażyna Makara

Podsumowujemy ankietę rozpisaną wśród Czytelników „Tygodnika”.


Ponad półtora tysiąca – liczba odpowiedzi na ankietę dotyczącą teraźniejszości i przyszłości „Tygodnika Powszechnego” przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Warto dodać, że choć większość odpowiadających zdecydowała się na jej wypełnienie za pośrednictwem internetu, otrzymaliśmy także ponad 200 ankiet wyciętych z papierowego „Tygodnika” – często z towarzyszącymi im listami, będącymi unikalnym świadectwem troski i wieloletniego nieraz przywiązania do pisma. Na ankietę odpowiedziały przede wszystkim osoby mieszkające w dużych miastach, niemal połowa z nich to nasi prenumeratorzy, połowa mieści się w przedziale wiekowym 26-45 lat, a 13 proc. nie skończyło jeszcze 25 lat. Częściej (57 proc.) pisali do nas mężczyźni.

Czego dowiedzieliśmy się z ankiet? Przede wszystkim tego, że zdobywamy stale nowych czytelników: 38 proc. z tych, którzy odpowiedzieli na naszą prośbę, deklaruje, że sięga po pismo od mniej niż pięciu lat (dla porównania: 26 proc. czyta „Tygodnik” dłużej niż 20 lat). Po drugie tego, że niezależnie od różnic pokoleniowych, ogromną większość z Was interesują te same tematy, związane przede wszystkim z religią, wiarą, Kościołem, duchowością i pontyfikatem papieża Franciszka. Po trzecie, że – również niezależnie od wieku – Waszym ulubionym autorem jest ks. Adam Boniecki, wymieniany przez aż dwie trzecie respondentów (kolejni na liście, Marek Zając i Paweł Reszka, zostali wskazani przez ok. jedną czwartą Czytelników, w czołówce mieszczą się także ks. Jacek Prusak, bp Grzegorz Ryś, Artur Sporniak, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Wojciech Bonowicz i Piotr Sikora; ulubioną autorką jest Paulina Wilk). Co charakterystyczne: nazwisk ulubionych dziennikarzy, pisarzy i publicystów znalazło się w ankietach około setki.

Mamy nadzieję, że wnioski, które wyciągnęliśmy z ankiety, pozwolą nam tworzyć pismo, które jeszcze bardziej będzie odpowiadało Waszym oczekiwaniom. Bierzemy sobie do serca prośby o zmianę formatu „Tygodnika” na bardziej poręczny, przypominający inne tygodniki opinii. Pracując nad nim, nie planujemy podniesienia ceny, choć wielu z Państwa deklaruje (77 proc. z ogółu ankietowanych), że nie przestałoby czytać „TP” mimo podwyżki. Nadal serdecznie polecamy prenumeratę, która daje możliwość otrzymywania pisma pocztą, do rąk własnych – w niższej cenie.

Prace nad nowym kształtem „Tygodnika”, które chcielibyśmy ukończyć jak najszybciej i o których będziemy Was osobno informować, z pewnością uwzględnią fakt, że w „TP” najchętniej czytacie „Temat Tygodnika”, a także fakt, że najbardziej cenionymi przez Was gatunkami są wywiad i reportaż. Nawet jeśli – uwzględniając propozycje pojawiające się w niektórych ankietach – w nowym „Tygodniku” odejdziemy od sztywnego podziału na działy tematyczne, pozostanie on nadal „katolickim pismem społeczno-kulturalnym”, w którym dużo i kompetentnie mówi się o przygodzie wierzących ze współczesnością.

Za oddanie głosu w ankiecie nagrodziliśmy dwieście osób. Otrzymają one książki Biblioteki Tygodnika Powszechnego oraz Festiwalu Conrada, wydane przez Fundację Tygodnika Powszechnego. Lista osób nagrodzonych i tytułów znajduje się na stronie powszech.net/ /ankieta. Książki wyślemy pocztą. Dziękujemy raz jeszcze za wypełnienie ankiet!

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2013