Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Piotr idący po wodzie

Piotr idący po wodzie

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Kościół otwierający się na świat to nie fanaberia, ale nakaz płynący z samej Ewangelii. Tak interpretowali to ojcowie Soboru Watykańskiego II.
P

Papież Paweł VI zasłynął jako człowiek przemyślanych gestów. Do takich należał spektakularny akt z 13 listopada 1964 r., gdy zdjął on swą tiarę i przekazał ją na rzecz ubogich: był to wyraz rezygnacji z władzy doczesnej i pragnienia, aby odtąd urząd papieski miał charakter służebny. Mniej spektakularny, ale równie znaczący charakter mają pamiątkowe monety, które polecił rozdawać uczestnikom Soboru Watykańskiego II. Na medalu wybitym z okazji trzeciej sesji, zamiast zwyczajowego portretu papieża, ukazano scenę z Ewangelii św. Mateusza (Mt 14, 23-33). Widzimy Chrystusa chodzącego po jeziorze i Piotra, który na głos Pana opuszcza łódź i odważa się na to, co niemożliwe: idzie po wodzie, Jezusowi naprzeciw. Uchwycono moment, gdy wpada w panikę na widok silnego wiatru i fal, i zaczyna tonąć, a Jezus wyciąga do niego rękę, by go ratować. Napis na monecie głosi: Extendens manum apprehendit...

6859

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]