Reklama

Piotr idący po wodzie

Piotr idący po wodzie

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Kościół otwierający się na świat to nie fanaberia, ale nakaz płynący z samej Ewangelii. Tak interpretowali to ojcowie Soboru Watykańskiego II.
P

Papież Paweł VI zasłynął jako człowiek przemyślanych gestów. Do takich należał spektakularny akt z 13 listopada 1964 r., gdy zdjął on swą tiarę i przekazał ją na rzecz ubogich: był to wyraz rezygnacji z władzy doczesnej i pragnienia, aby odtąd urząd papieski miał charakter służebny. Mniej spektakularny, ale równie znaczący charakter mają pamiątkowe monety, które polecił rozdawać uczestnikom Soboru Watykańskiego II. Na medalu wybitym z okazji trzeciej sesji, zamiast zwyczajowego portretu papieża, ukazano scenę z Ewangelii św. Mateusza (Mt 14, 23-33). Widzimy Chrystusa chodzącego po jeziorze i Piotra, który na głos Pana opuszcza łódź i odważa się na to, co niemożliwe: idzie po wodzie, Jezusowi naprzeciw. Uchwycono moment, gdy wpada w panikę na widok silnego wiatru i fal, i zaczyna tonąć, a Jezus wyciąga do niego rękę, by go ratować. Napis na monecie głosi: Extendens manum apprehendit...

6859

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]