Reklama

„Pilgrimage to Santiago"

„Pilgrimage to Santiago"

19.02.2007
Czyta się kilka minut
"Pielgrzymka do Santiago" to album, którego piękno odsłania się stopniowo, przy drugim, trzecim słuchaniu. Takie wrażenie jest chyba zgodne z Gardinerowskim myśleniem o muzyce średniowiecza i wczesnego renesansu.
W

Wędrujący do Santiago de Compostella wierni przynosili ze sobą różnorodną muzykę. Część spośród ich śpiewów zachowała się w kodeksach; Gardiner sięgnął do "Księgi świętego Jakuba" ("Codex Calixtinus", ok. 1130-1150) oraz do manuskryptu nazywanego "Czerwoną księgą" ("Libre Vermell", XIV w.). Przygotował też interpretacje kompozycji autorów znanych z imienia, m.in. Moralesa, Palestriny, Dufaya i Tomása Luisa de Victorii. Monteverdi Choir wykonywał ten program najpierw w kościołach na pielgrzymim szlaku Francji i Hiszpanii, później zaśpiewał jeszcze raz w Londynie, co zostało zarejestrowane.

Zaczyna się procesyjnym wejściem ze śpiewem ("Dum pater familias", "Codex Calixtinus"). Głośność zmienia się wraz z przemieszczaniem się chórzystów, trochę daje znać o sobie pogłos, chóralne wykonanie staje się jakby co nieco nieuporządkowane. To, oczywiście, celowy zabieg,...

2223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]