Reklama

Peep Show

Peep Show

14.12.2020
Czyta się kilka minut
Z KOLEKCJI ZACHĘTY DOMINIKA OLSZOWY „Peep show” (fragment), rzeźba, elementy z tkaniny utwardzonej zaprawą cementową, 2018 r. MAREK KRZYŻANEK / ZACHĘTA
P

Praca „Peep Show”powstała na wystawę „Gdybym był księżycem” w Galerii Raster, mówiącą o intymnych relacjach sztuki z wódką, skupioną wokół prac dokumentujących osobiste zmagania artystów z nałogiem. Nie mam pojęcia, dlaczego zostałam na nią zaproszona, ale potraktowałam to poważnie, bo skoro ktoś ujmuje mnie w relacji z alkoholem, to może warto się temu przyjrzeć. W oknach rozwiesiłam betonowe pranie. Kompozycja na pierwszy rzut oka miała przypominać witrynę domu odzieżowego. Powykrzywiane w pozach cementowe ubrania tworzyły teatrzyk duchów, zastygłych widm pijaków. Był to pokaz towaru zmór widzialnych dla przechodniów, ale niewidzialnych dla samych siebie. Mimowolny striptiz, z którego główny bohater nie zdaje sobie sprawy.

Lubię balansować na pograniczu prawdy i konfabulacji. Prace, które tworzę, traktuję jak amulety zaklinające pogrążoną w kryzysie rzeczywistość. Bazuję na doświadczeniach osobistych, które przetwarzam w uniwersalne, przepełnione humorem wypowiedzi.

DOMINIKA OLSZOWY (ur. 1993) jest artystką wizualną, autorką instalacji i performansów. Laureatka nagrody „Spojrzenia 2019 – Nagroda Deutsche Bank”.


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]