Reklama

Ładowanie...

pawilon Józefa Czapskiego

pawilon Józefa Czapskiego

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Muzeum Narodowe w Krakowie zamierza w ogrodzie Pałacyku Czapskich zbudować Pawilon Józefa Czapskiego – malarza, pisarza, intelektualisty i świadka historii Polski XX wieku.
Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie
G

Geneza budowy nowego pawilonu (wizualizacja obok) związana jest bezpośrednio z testamentem Józefa Czapskiego. Zgodnie z nim Józef Czapski przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór oraz dokumenty jego siostry Marii (pisarki), a także rodziny Czapskich. W Pawilonie znajdzie swoje miejsce odwzorowany w skali 1:1 pokój Józefa Czapskiego przeniesiony wraz z pamiątkami i sprzętami z siedziby redakcji „Kultury” w podparyskim Maisons-Laffitte. W budynkach obok znajdzie się gromadzone przez 50 lat archiwum artysty. Do dyspozycji badaczy pozostaną słynne „Dzienniki”, materiały warsztatowe oraz korespondencja artysty, a także księgozbiór Józefa i Marii Czapskich.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]