Reklama

Pasterz dziwnej owczarni

Pasterz dziwnej owczarni

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Na ścianie dyplom: “Proboszcz III Tysiąclecia: Alojzy Wencepel z parafii Dobrego Pasterza". -To nagroda dla całej parafii - mówi ksiądz Alek. Wezwanie wspólnoty pasuje do proboszcza: hoduje krowy i kozy, uprawia ziemię, jeździ traktorem, ma prawo jazdy na autobus. Niektórzy mówią: - Czasy trudne, kozy stały się żywicielkami, a proboszcz rolnikiem.
P

Parafia w Ustroniu, u stóp Beskidów, jest niewielka (650 wiernych), nie piszą też o niej gazety. Ale na dworcach w Polsce słychać o niej często: w tym środowisku ks. Alek jest znany jako ten, który bezdomnych przygarnia i daje pracę, przy rozbudowie ich własnego domu.

Każdy bezdomny, który przybywa do Ustronia, ma osobną historię. Większość pochodzi z miejscowości, uzależnionych od jednego zakładu pracy, który upadł, po czym całe osiedla zostały bez środków do życia. Nawet 40-latkowie nie mają tam szans na pracę: są za starzy, by się kształcić i za młodzi, by otrzymać socjalne zabezpieczenie. Ale dodatkową - i najczęstszą - przyczyną ich bezdomności jest alkohol; mężczyźni nie wytrzymują upokorzenia. Przez lata utrzymywali rodzinę i nagle stali się żebrakami, bez nadziei na zmianę.

Póki był zasiłek, mieli za co pić. Ale nim kończyły się...

5997

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]