Reklama

Parę kamyczków...

Parę kamyczków...

15.05.2007
Czyta się kilka minut
Książce Pawła Huellego "Ostatnia Wieczerza" poświęcono w "Tygodniku" całą kolumnę (recenzja Dariusza Nowackiego "Między SPATiF-em i wieczernikiem", "TP" nr 5/07) i wydawałoby się, że to aż nadto, a w każdym razie dosyć. Mnie jednak korci, by do solennej recenzji pana Nowackiego dorzucić jeszcze parę kamyczków, które powinny wylądować w ogródku wydawnictwa Znak.
"

"Ostatnia Wieczerza" wygląda nobliwie. Ma twardą okładkę, dobry papier i nawet wstążeczkę-zakładkę. Na tzw. stronie redakcyjnej wymieniono aż pięć pań zajmujących się tym tekstem od strony merytorycznej: opieka redakcyjna, adiustacja, korekta. Któraś z nich mogła była coś zrobić z przypisami do książki, które są doprawdy kuriozalne i w gruncie rzeczy obraźliwe, bo traktują czytelnika jak ostatniego ignoranta, a w każdym razie kogoś nieskończenie głupszego od narratora i bohaterów (por. np. wyjaśnienie stosunku kalwinów do Eucharystii - s. 137, czy terminu "parabola" na s. 75). Przypisy zawierają też zwyczajne błędy: partnerem Bobby'ego Fischera (a nie Fiszera) był, w końcu przezeń zwyciężony, radziecki szachista Boris Spasskij, a nie jakiś Spassowski (s. 91). Pięć pań redaktorek nie wygrało też z licznymi rusycyzmami szpecącymi polszczyznę autora pięknych skądinąd "Opowiadań na czas przeprowadzki", nie mówiąc już o bezradności wobec pewnej obsesji. Jeden z bohaterów książki ma "dwie bliźniaczki" (s. 216), czyli co: cztery córki?! I wreszcie sprawa, która rozzłościła mnie najbardziej. Anonimowy, reklamujący utwór tekst na tylnej okładce kończy się tak: "Ostatnia Wieczerza - przy całej swej konstrukcyjnej doskonałości, finezji i dowcipie - jest jednak przede wszystkim bezlitosną rozprawą z polską religijnością, gorzkim pytaniem o to, kim jesteśmy i czym tak naprawdę jest nasza wiara". Co oznacza owo "my"? A ta "nasza" wiara to niby czyja? Pięciu pań redaktorek czy zgoła całego wydawnictwa Znak?

IZABELA JAROSIŃSKA (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]