Reklama

Papieski Testament

Papieski Testament

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Trzeba mieć wielką wewnętrzną wolność, by tak pisać. Wolność i dystans do samego siebie. A także do własnych dzieł - tych skończonych i tych ledwie co rozpoczętych. Czy przetrwają? Czy znajdą kontynuację? Czy nie zostaną świadomie porzucone?
M

Mijają trzy lata, odkąd poznaliśmy ten tekst. Czy dziś czyta się go inaczej? Trudno powiedzieć. Zapewne niektóre jego fragmenty (np. te z roku 2000, dotyczące ewentualnego odejścia czy kontynuacji posługi Piotrowej) rozumiemy lepiej, gdyż toczący się proces kanoniczny i niektóre jego refleksy w mediach objawiły nam fakty znane dotychczas jedynie najwęższemu gronu papieskich współpracowników.

Z całą pewnością wszakże bardziej niż w 2005 r. rozumiemy prywatny charakter tego szczególnego papieskiego dokumentu. Testament nie zawiera w sobie niemal żadnej zobowiązującej diagnozy, a tym bardziej podpowiedzi, żadnego wiążącego przesłania na przyszłość: Papież niczego nie podsumowuje, nie wskazuje dziedzin, które w Kościele domagają się jakiejś szczególnej troski, nie zleca kontynuacji którejkolwiek ze swoich inicjatyw, nie przekazuje dziedzictwa swojego nauczania i ...

3916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]