Reklama

Państwo bez wizji

Państwo bez wizji

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Władisław Inoziemcew, ekonomista i socjolog: Mam wrażenie, że Rosjanie nie chcą być bogatsi i bardziej wolni. Chcą powrotu imperium, większego terytorium, i żeby ich kraj był lepiej uzbrojony.
M

MAŁGORZATA NOCUŃ: Rosję Putina zestawia się dziś z zastojem epoki Leonida Breżniewa. Czy to porównanie zasadne?

WŁADISŁAW INOZIEMCEW: Te dwie epoki są w pełni porównywalne. Panuje podobna apatia, teraz jest nawet gorzej. W czasach Breżniewa nie mogliśmy mówić o wzroście poziomu życia, przejadła nam się polityka, stąd wziął się zastój. Ale rozwijała się gospodarka i choć połowę produkcji stanowiła broń, tak czy inaczej ludzie mieli świadomość, że w kraju coś się dzieje. Dziś życie polityczne umiera. Mamy większy zastój niż w latach 70.

Jakiej Rosji chcą dzisiaj protestujący Rosjanie, którzy dziś protestują?

To jeden z największych problemów ruchu sprzeciwu: brak mu programu. Programy nie rodzą się na wiecach. Rosji potrzebni są nowi reformatorzy: ludzie, którzy stworzą plan reform, program rozwoju kraju i platformę dyskusji....

8701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]