Reklama

Pan Mietek

Pan Mietek

18.01.2016
Czyta się kilka minut
Gdyby chodziło o biogram Mieczysława Pszona (1915–1995) do encyklopedii, napisałbym o nim jako żołnierzu AK, delegacie Rządu RP w Londynie na województwo krakowskie, więźniu politycznym, oskarżonym o szpiegostwo i skazanym na karę śmierci,
w

wreszcie wieloletnim redaktorze „Tygodnika Powszechnego” i jednym z architektów pojednania polsko-niemieckiego. To właśnie Pszon – już po tym, jak premierem został Tadeusz Mazowiecki – przygotowywał historyczną wizytę kanclerza RFN Helmuta Kohla w Polsce; za swe zasługi na rzecz przyjaznych stosunków łączących oba narody odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RFN.

Taka notka, choć pokazywałaby to, czego Mieczysław Pszon dokonał i co poświęcił dla Polski, nie odzwierciedlałaby jednak tego, kim był dla nas – członków dawnej redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pisma, którym przez wiele lat faktycznie współkierował. Zdaniem Jerzego Turowicza, Pszon pełnił w „Tygodniku” funkcję „inżyniera ruchu”, dzięki któremu „stara machina redakcyjna nieco mniej skrzypiała”.

To prawda, jednak nie oddaje to w pełni relacji łączących ówczesną „Tygodnikową” młodzież z Panem Mietkiem, uznawanym przez nas – początkujących redaktorów „TP” – za autorytet najwyższy. Pszon był bowiem dla nas osobą naprawdę bliską. Kimś, kto umiejętnie nas wychowywał. I (jak sądzę) lubił.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Mieczysława Pszona (która przypadła 23 grudnia) Msza święta w jego intencji zostanie odprawiona w czwartek, 28 stycznia, o godz. 17 w krakowskim kościele pw. św. Floriana. Mszę koncelebrować będą o. Józef Puciłowski, ks. Manfred Deselaers i ks. Adam Boniecki. ©

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]