Reklama

Pamięć urazu

Pamięć urazu

04.09.2005
Czyta się kilka minut
Prasę codzienną, także polską, obiegła informacja, że można wymazywać pamięć, przyjmując lek używany od lat w leczeniu nadciśnienia. Pranie mózgu interesuje tych, którzy chcą zawładnąć ludźmi, by wykorzystać ich do swoich celów, i polega - między innymi - na wymazywaniu z pamięci jednych informacji po to, by zastąpić je innymi.
T

Trzeba jednak przyznać, że bardzo wiele działań wobec ludzi - wychowywanie, kształcenie, reedukacja, resocjalizacja, niektóre z metod psychoterapii - opierają się na przyswajaniu nowej wiedzy, zastępującej starą. Wiemy, i to od dawna, że pamięć to nie tylko to, czego jesteśmy stale świadomi lub też co możemy przywołać do świadomości w każdej chwili, jak imiona dzieci czy data urodzenia. Pamiętamy też, chociaż poza świadomością, np. sposób jazdy na rowerze albo gest ręki przy składaniu podpisu.

Jeszcze w czasie pierwszej wojny światowej lekarze zastanawiali się nad tym, jak dochodzi do trwałych następstw okrutnych przeżyć będących udziałem żołnierzy. Podobnie było po drugiej wojnie, np. zespół Antoniego Kępińskiego starał się wyjaśnić trwałość następstw pobytu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Narastanie przemocy i stosowania terroru powoduje, że coraz...

2190

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]