Reklama

Ostatnie ostrzeżenie

Ostatnie ostrzeżenie

05.08.2008
Czyta się kilka minut
Turecki Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał wniosek o zdelegalizowanie rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, podjął decyzję iście salomonową: nie zamknął AKP, ale nałożył na nią karę, odbierając jej połowę dotacji z budżetu. W ten sposób za jednym zamachem osiągnął kilka celów: odsunął od Turcji widmo destabilizacji i perspektywę nowych wyborów, uspokoił Unię Europejską, a rządzącym jasno przypomniał, że świeckość tureckiego państwa jest święta.
T

To ostrzeżenie mocne i, jak podkreślił przewodniczący Trybunału, "bardzo poważne". Spośród 11 sędziów aż 10 przecież uznało, że AKP narusza sekularyzm, próbując wprowadzić zasady islamu do prawa i życia publicznego. Premier Recep Erdogan przyjął wyrok z respektem. Ale spod zwykłych w takich razach frazesów o zwycięstwie demokracji przebija pytanie, w jakim kierunku pójdzie jego partia. Czy odważy się na kolejne wyzwanie, choćby dokonując korzystnych dla siebie zmian w składzie najwyższych instancji sądowniczych? Już wcześniej przymierzała się do manipulacji, których, niestety, Europa nie dostrzega.

Probierzem zamiarów partii Erdogana będzie też planowany na październik proces Ergenekonu: ta tajemnicza organizacja szykowała, według władz, zamach stanu, który miały poprzedzić protesty uliczne i akty terroru. Rzecz w tym, że kilkudziesięciu aresztowanych...

1102

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]