Reklama

Ostatni taki powrót

Ostatni taki powrót

25.10.2011
Czyta się kilka minut
"Fakt" poinformował, że Ełk nagradza "byłego nazistę". Ale burza w mieście nie wybuchła. Nawet najgłupsza informacja z brukowca nie była w stanie rozerwać dobrze już zabliźnionych ran.
Mazurska melancholia: po lewej widok na Jezioro Ełckie, wiosna 2009 r. ; po prawej wyspa zamkowa w Ełku, 2001 r. / fot. Michał Olszewski
W

W każdym okresie ludziom odbierano ich ojczyznę; nie ma epoki, w której nie byłoby wygnanych, wypędzonych, uchodźców, zawsze, we wszystkich stronach świata zmuszano ludzi, by ratowali się ucieczką na obczyznę; mogli przetrwać tylko wtedy, kiedy rezygnowali z szukania jedynej prawdy w przeszłości. Po biblijnych tajfunach, po ślepych atakach gniewu i wściekłości historii dla wielu, których los rozproszył i rozmiótł, nie było już powrotu; wszyscy respektowali ich żal po tym, co stracili, ale też każdy oczekiwał od nich gotowości do nowej wspólnoty w obcym kraju.

Siegfried Lenz "Muzeum ziemi ojczystej" tłum. E. Borg i E. Przybyłowska, Czytelnik 1991

Jest jaskrawy, bezchmurny dzień - najlepsze, co może zaoferować mazurska jesień. Po pierwszych przymrozkach niebo nabiera głębszych odcieni, woda w jeziorach znowu odzyskuje...

14142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]