Opowieść o śmierci Mojżesza

Opowieść o śmierci Mojżesza

20.11.2016
Czyta się kilka minut
I usłyszał Mojżesz głos Boga: „Nadszedł czas, byś odszedł z tego świata”.
P

Prorok prosił Wiekuistego: „Panie Wszechświata, ze względu na krzak gorejący, pomny czterdziestu dni i nocy, na górze Synaj, proszę, nie oddawaj mnie aniołowi śmierci”. I raz jeszcze dobiegł go głos Boski: „Nie bój się, ja będę z tobą w dniu śmierci i przy twoim pochówku”.

Mojżesz chcąc opóźnić śmierć poprosił Boga, by pozwolił mu pobłogosławić po kolei wszystkie plemiona Izraela. Ale gdy sam spostrzegł, że już brakuje mu czasu, pobłogosławił cały lud jednym błogosławieństwem. I powiedział Izraelowi: „Ze względu na Torę i jej nakazy bardzo was trudziłem. Teraz proszę was o wybaczenie”. Odpowiedzieli mu: „Jest ci wybaczone. Ty, Mojżeszu, nasz nauczycielu, bardzo ciężko pracowałeś, byliśmy dla ciebie olbrzymim, czasem nieznośnym ciężarem. Wybacz nam”.

Mojżesz odrzekł: „Jest wam wybaczone”.

I znowu dobiegł go głos Boga: „Zaraz opuścisz ten świat”. Mojżesz wtedy umył...

3608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ładny tekst

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]