Opowieść o śmierci Mojżesza

I usłyszał Mojżesz głos Boga: „Nadszedł czas, byś odszedł z tego świata”.

20.11.2016

Czyta się kilka minut

Prorok prosił Wiekuistego: „Panie Wszechświata, ze względu na krzak gorejący, pomny czterdziestu dni i nocy, na górze Synaj, proszę, nie oddawaj mnie aniołowi śmierci”. I raz jeszcze dobiegł go głos Boski: „Nie bój się, ja będę z tobą w dniu śmierci i przy twoim pochówku”.

Mojżesz chcąc opóźnić śmierć poprosił Boga, by pozwolił mu pobłogosławić po kolei wszystkie plemiona Izraela. Ale gdy sam spostrzegł, że już brakuje mu czasu, pobłogosławił cały lud jednym błogosławieństwem. I powiedział Izraelowi: „Ze względu na Torę i jej nakazy bardzo was trudziłem. Teraz proszę was o wybaczenie”. Odpowiedzieli mu: „Jest ci wybaczone. Ty, Mojżeszu, nasz nauczycielu, bardzo ciężko pracowałeś, byliśmy dla ciebie olbrzymim, czasem nieznośnym ciężarem. Wybacz nam”.

Mojżesz odrzekł: „Jest wam wybaczone”.

I znowu dobiegł go głos Boga: „Zaraz opuścisz ten świat”. Mojżesz wtedy umył swoje stopy i dłonie. Był czysty niczym serafin. Wtedy z najwyższego nieba zszedł Święty Jedyny, by zabrać duszę Mojżesza. Towarzyszyli mu trzej aniołowie: Michał, Gabriel i Zagzagel. Michał przygotował mu mary, Gabriel otoczył jego głowę i ramiona płótnem, a Zagzagel owinął nim nogi Mojżesza. I Święty Jedyny powiedział: „Mojżeszu, zamknij oczy i połóż rękę na sercu”. Nakazał: „Ułóż stopy obok siebie”. Tak też uczynił Mojżesz. Wtedy Święty Jedyny zwrócił się do duszy Mojżesza: „Córko, ustaliłem, że będziesz zamieszkiwać ciało Mojżesza przez sto dwadzieścia lat. Masz je teraz opuścić. Nie zwlekaj. Wychodź”. Odrzekła mu dusza Mojżesza: „Panie wszechświata.

Wiem, żeś Bogiem, stwórcą i strażnikiem wszystkich dusz. Ty stworzyłeś mnie sto dwadzieścia lat temu i umieściłeś w ciele Mojżesza. A nie ma czystszej niż on osoby. Kocham go i nie zamierzam opuszczać”. Wykrzyknął Wiekuisty: „Wyjdź, a umieszczę cię w najwyższym niebie, u stóp tronu chwały, obok cherubinów i serafinów”. W tym momencie Bóg ucałował Mojżesza i wziął jego duszę. A Duch święty zapłakał: „Nie będzie drugiego tak wielkiego proroka pośród Izraela”. Zapłakały niebiosa, mówiąc: „Odszedł człowiek oddany w pełni Bogu”. Izrael łkał powiadając: „Jego nakazy są z nami”.

Mojżesz zmarł na górze Nebo siódmego dnia miesiąca Adar. Nie wiemy, gdzie został pochowany. Pielgrzymi nie mogą odwiedzać tego miejsca. Znamy miejsce pochówku Aarona, Racheli, Józefa oraz innych praojców i pramatek, ale nie wiemy, gdzie leżą kości Proroka. Pewnie gdzieś na wschodnim brzegu Jordanu.

Współczesny poeta izraelski Jehuda Amichaj napisał swój midrasz o śmierci Proroka. W jego wierszu to Mojżesz tęskni za twarzą Boga. Nie ucieka przed śmiercią, lecz chce stanąć twarzą w twarz z Wiekuistym. Zobaczył ją raz, na górze Synaj. Tęsknił za nią i poszukiwał jej po świecie. Sporządził nawet portret pamięciowy, ale nikt z mieszkańców pustyni tej twarzy nie rozpoznał. Spotkał ją dopiero na górze Nebo. Tam odnalazł zagubione oblicze, które tak długo szukał. Przywarł do niego i pocałunkami przywitał. (Niestety nie znalazłem polskiego przekładu tego wiersza).

Ostatnie słowa Tory dyktowanej przez Boga spisał już Jozue. Nie wiemy, czy uczynił to już na ziemi obiecanej. Ostatnią literą, jaką postawił, jest lamed, pierwszą w Torze bet. Lamed i bet tworzą słowo „serce”. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
(1951-2023) Socjolog, historyk idei, publicysta, były poseł. Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 2013 r. otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii „Pisarstwo religijne lub filozoficzne” za całokształt twórczości. Autor wielu książek, m… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2016