Ładowanie...
Operacja "zjednoczenie"
Wizyta głowy zagranicznej Cerkwi, metropolity Ławra, otrzymała wyśmienitą oprawę medialną: kremlowscy inżynierowie dusz próbowali pokazać połączenie dwóch odłamów rosyjskiego prawosławia jako jedno z osiągnięć prezydenta Putina - inicjatora i patrona pojednania.
Cerkiew "biała" i Cerkiew "czerwona"
Rozłam nastąpił w 1917 r., a przypieczętowano go 10 lat później. Prawosławni duchowni, którzy po rewolucji i przegranej przez “białych" wojnie domowej znaleźli się za granicą, powołali własną strukturę. W kwietniu 1921 r. odbył się pierwszy zagraniczny rosyjski sobór cerkiewny. Tymczasem Rosyjska Cerkiew (krajowa, nazywana w latach 20. “odnowioną") była poddawana represjom ze strony bolszewików (zamordowano i uwięziono tysiące duchownych i wiernych, zniszczono cerkwie i klasztory), a część jej hierarchów próbowała układać się z...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]